Katalog Prodejny Přihlásit
Košík

Notebooky

Sháníte nejlepší notebook, který vyhoví vašim potřebám? V obsáhlé nabídce narazíte na notebooky různých značek, včetně AppleAsusHP a mnoho dalších. Zaměřit se můžete na notebooky pro běžné použití, herní i pracovní. V případě, že nechcete utrácet zbytečně moc peněz, jsou pro vás mimo jiné připraveny i levné notebooky.

Jak postupovat při výběru notebooku

Notebooky (zřídka též laptopy) jsou přenosné počítače, které na rozdíl od stolních počítačů nabízejí tzv. vše v jednom. Proto k jeho používání není potřeba přikupovat klávesnici, myš nebo monitor. Dnes se bez těchto pc neobejde nikdo, kdo pracuje v kanceláři či na cestách a k jejich hlavním přednostem patří snadná přenositelnost, a tedy jistý pocit svobody.
Výběr ideálního notebooku je však velice individuální a řídí se především požadavky na výkon daného pc, způsobem využití a v neposlední řadě i cenou. Na těchto stránkách vám poradíme, jak postupovat při výběru toho správného „stroje“.


Krok 1: způsob použití aneb k čemu hlavně notebook budu používat?

Potřebujete notebook do práce, na studium, domů na základní použití, herní „dělo“ nebo multimediální univerzál? Vybrat si ten správný, jehož potenciál naplno využijete, ale u kterého nebudete připlácet za věci, které beze zbytku nevyužijete, není vzhledem k záplavě typů a parametrů úplně jednoduché. Mohou se totiž od sebe totiž lišit nepatrným písmenkem nebo znaménkem ve specifikaci paměti nebo procesoru, které si ani nevšimnete, a doma pak zjistíte, že vám nově zakoupený přístroj stoprocentně nevyhovuje. Právě takové detaily rozhodují o vaší spokojenosti, proto se pojďme podívat blíže na typy notebooků. 


Základní typy notebooků

Domácí notebooky

Domácí notebooky jsou určené pro běžné použití pro celou rodinu, tedy hlavně k prohlížení internetu, sledování filmů nebo hraní méně náročných her. U této kategorie platí všeobecně, že se opravdu můžete řídit jen cenou – nejlevnější z nich začínají na částce již 5 000 korun včetně DPH a nejčastěji mají displej s úhlopříčkou 15,6 palce. Nečekejte však od nich žádné zázraky, jsou určeny hlavně pro nenáročné uživatele (vždyť je budou používat i děti), kteří počítač nepotřebují často přenášet a nemají velké nároky na výkon ani výbavu.

Kancelářské notebooky 

Kancelářské nebo též studentské notebooky jsou určeny pro ty, kteří notebook nosí denně s sebou do školy nebo do práce. Jsou rozměrově menší pro praktické přenášení, proto se nejčastěji nabízejí s displejem o úhlopříčce od 11,6 do 14 palců. Také jejich konstrukce je poměrně bytelná, aby odolávala častým převozům. Mají též ergonomické klávesnice a v případě dražších modelů jsou i podsvícené pro pohodlnější práci za šera či ve tmě. Na hry se příliš nehodí, poradí si ale se všemi kancelářskými programy i ostatními multimédii, jejich hlavní přednost však tkví v jejich bateriích, které vydrží několik hodin nepřetržitého používání.

Ultrabooky 

Ultrabooky jsou velmi tenké a lehké notebooky s výdrží baterie okolo sedmi hodin, nejčastěji s úhlopříčkou displeje od 13 do 14 palců. Hodí se také primárně pro kancelářské využití, jsou však dražší, protože mají zabudované rychlé SSD disky a procesory s integrovanou grafickou kartou, díky čemuž se nepřehřívají. Kompromisem je menší nabídka konektorů, více se jich do útlých těl prostě nevejde, zato mají efektní design.

Profesionální notebooky 

Profesionální notebooky se vyznačují velmi bytelnou konstrukcí, širokou nabídkou konektorů (zdířek) a výkonným hardwarem. Displej má nejčastěji úhlopříčku 13 až 15,6 palce, cena se však pohybuje v řádek desítek tisíc korun a u vybavenějších modelů počítejte s částkou i nad 50 000 Kč. Po takovém notebooku sáhne ten, kdo vyžaduje maximální spolehlivost, pokročilé zabezpečení, mimořádnou výdrž baterie a maximální výkon. Běžná je u těchto notebooků také nadstandardní záruka.

Herní notebooky

U herních notebooků hraje prim výpočetní a grafický výkon stejně jako kvalitní konstrukce s velmi výkonným chlazením. Kombinace výkonného hardwaru a tenké konstrukce totiž může způsobovat problémy, v extrémních případech může dojít i k poškození důležitých komponentů. Herní notebooky se vyrábějí nejčastěji s displeji o velikostech 15,6 a 17,3 palce a díky výkonnému hardware jsou výrazně těžší než běžné notebooky (cca 4 kilogramy), takže na každodenní přenášení se nehodí.

Netbook (mini notebooky)

Netbooky jsou malé notebooky s velikostí obrazovky do 11,6 palce a dají se koupit už od 6 000 korun. Většinou nabízejí jen základní procesor, malé úložiště, avšak vcelku uspokojivou výdrž baterie. Využijete je především k základním operacím, jako jsou jednoduché kancelářské práce nebo brouzdání po internetu, víc ale od nich neočekávejte. Jejich rozměry a hmotnost je vhodná k častému přenášení, vzhledem k jejich laciné a křehké konstrukci však musíte být při zacházení s nimi opatrní.

Notebooky 2v1

Notebooky 2v1 (též konvertibilní) jsou v současné době stále populárnější notebooky s dotykovým displejem a univerzálním použitím, které z trhu vytlačují kdysi tak módní tablety. Mají speciální konstrukci s kloubem, který spojuje displej s klávesnicí (základnou) notebooku, takže se otáčí v úhlu 360 °, čímž můžete zařízení využívat jako notebook i jako tablet. Konstrukce jsou však díky časté manipulaci a otáčení náchylnější na poškození než klasické notebooky. K jejich nevýhodám patří také výhradně lesklý displej, jelikož je pro dotykové ovládání lepší než matný. Ceny notebooků 2v1 jsou vyšší než u klasických notebooků, protože se vlastně jedná o dvě zařízení v jednom – tablet a notebook. Alternativou k tomuto notebooku může být tablet s odnímatelnou klávesnicí.Krok 2: vybavení notebooku aneb jaký by měl mít hardware

V momentě, když už máte jasno, kolik chcete investovat do nového notebooku a jak velký či malý má být displej, přicházejí na řadu další parametry a jejich porovnávání mezi jednotlivými notebooky v dané cenové kategorii. Jedná se především o procesor (CPU), operační paměť (GPU), grafickou kartu, pevný disk (HDD), rozhraní a software.

 

Procesor notebooku

Procesor je mozek notebooku. U notebooků pro domácnost, kancelář, nebo pro studijní účely bohatě postačí dvoujádrové procesory Intel i AMD (zde je jedno, pro jakého výrobce se rozhodnete). Naopak velkou pozornost věnujte operační paměti, protože ve stejné cenové kategorii můžete narazit na modely vybavené 2 GB pamětí, ale také 4 GB RAM, což je výrazný rozdíl. U operační paměti také sledujte, na jaké frekvenci pracuje a zdali se jedná o paměť moderního typu DDR3 nebo nejnovější DDR4, a ne starší DDR2, která se sem tam ještě vyskytuje. Všeobecně platí, že čím je frekvence a kapacita paměti vyšší, tím lépe, protože notebook pracuje rychleji, volte proto notebook vybavený pamětí 4 GB RAM s frekvencí minimálně 1066 MHz. Vyjde trošku dráž, ale určitě neprohloupíte také proto, že takový notebook se jako použitý lépe a výhodněji prodává.
Pokud váš notebook bude určen na hraní či na tvorbu pokročilé grafiky, doporučujeme osadit ho procesorem čtyřjádrovým a také pamětí 8 GB RAM.

Operační paměť (RAM)

Operační paměť RAM slouží k průběhu a ukládání všech procesů a dočasných souborů aplikací včetně operačního systému. Čím je větší, tím více toho počítač zároveň dokáže vykonávat. Dnes je standardem osazení 4 GB RAM, která však postačí spíše méně náročným uživatelům, protože nemusí zvládat větší množství otevřených záložek v prohlížeči v kombinaci s dalšími zapnutými programy. Proto je ideálem 8 GB RAM, která stačí na většinu úkonů jako sledování Full HD filmů či hraní her. Profesionálové, kteří se zabývají stříháním filmů či pokročilou grafikou, by však měli volit notebook se 16 GB RAM.
Některé notebooky mají vyměnitelné RAM, případně nabízejí volný slot pro další paměti. V takovém případě je velmi jednoduché paměť zvětšit či vyměnit, v popisu notebooku to ale většinou bohužel nenajdete, takže se musíte informovat přímo u výrobce či prodejce.

Pevný disk

Pevný disk slouží k ukládání vašich dat a přístupu k nim. Rozlišují se dvě varianty – klasické HDD a SSD.
 

HDD disk

HDD neboli plotnové disky mívají vyšší kapacitu zápisu, ale jsou výrazně pomalejší a kvůli pohyblivým částem náchylnější na poškození. Zde je rozhodování celkem snadné – čím vyšší kapacita, tím lépe, vždyť se tam toho vejde víc. ALE! Nedělejte kompromisy kvůli kapacitě disku před pamětí RAM. Pokud narazíte na dva téměř stejné notebooky se stejnou kapacitou disku (HDD) a u jednoho je vyšší operační paměť, doporučujeme zvolit ten s vyšší operační pamětí.

SSD disk

SSD disky vynikají vysokou rychlostí, odolností a jsou lehčí, což se příznivě odráží na hmotnosti notebooků. Jejich problémem bývá kapacita, za každý GB si totiž oproti klasickému HDD výrazně připlatíte. Velké a zároveň rychlé SSD úložiště se tedy na ceně citelně projeví. Pokud ale nevyžadujete velké úložiště přímo v notebooku, chtějte SSD i u levnějších přístrojů, rozdíl v rychlosti je ohromný. Pokud pracujete s velkým množstvím dat, tak vám jeden systémový disk stejně nebude stačit a rozdíl desítek GB je dnes opravdu zanedbatelný. Svá data můžete totiž ukládat na externí zařízení nebo cloud. A co se týče filmů nebo fotek, je dnes díky internetu a jeho rychlosti vše snadno dostupné. Pokud jde o velikost pevného disku obecně, doporučujeme minimálně 128 GB, protože systém může zabrat až 40 GB a další GB si vezmou instalace programů.

Grafická karta (GPU)

Úkolem grafické karty neboli GPU je zpracovávání grafických výstupů na displeji počítače. Velká část notebooků dnes využívá integrované grafické karty, které jsou součástí procesoru. Jejich výhodou je nižší spotřeba energie a provozní teplota, nedosahují však takového výkonu jako karty dedikované (samostatné). Dnešní generace integrovaných karet jsou již poměrně výkonné a jsou dostačující pro každého, přesto se hodí spíše jen na kancelářskou činnost a práci s multimédii. Špičkoví hráči a profesionálové musejí sáhnout po notebooku s dedikovanou grafickou kartou, která zvládne špičkový grafický výkon.Krok 3: jaký vybrat displej

Displej patří k nejdůležitější součásti notebooku. Jeho kvalita a úhlopříčka zásadně ovlivňují hmotnost i celkovou spokojenost s notebookem.

Rozlišení displeje

Rozlišení displeje nám říká, kolik obrazových bodů (pixelů, px) se na něm zobrazuje. Čím více bodů, tím větší rozlišení a ostřejší obraz. Nejčastější zastoupení mají displeje s rozlišením HD (1366 x 768 px), my však doporučujeme Full HD rozlišení (1920 × 1080 bodů) a vyšší. Jemnější rozlišení přinese kvalitnější obraz, ale už jsou kladeny vyšší nároky na grafickou kartu a baterii. Nejkvalitnější displeje mají v současnosti rozlišení 3840 x 2160 px, jejich ceny ale začínají okolo 30 000 Kč. Hráči by v takovém případě měli sáhnout po modelu s co nejvýkonnější grafickou kartou, aby vše dokázala vykreslit.

Úhlopříčka displeje

Úhlopříčka displeje vám napoví, jak je notebook velký, těžký a do určité míry i výkonný a drahý. Notebooky s menšími úhlopříčkami jsou snadno přenosné, ale zejména multimediální obsah na nich tolik nevynikne. Z tohoto hlediska vycházejí nejlépe 15,6 a 17,3palcové notebooky, pro přenášení jsou ale skutečně nevhodné. Stále obstojně výkonné přístroje naleznete i mezi 13,3 a 14palcovými notebooky, u kterých je mobilita již na dobré úrovni. Právě v tomto ohledu excelují menší zařízení, výkonnostně ale často představují velký kompromis a ani poměrem ceny a výkonu neuchvátí. Pro časté cestování jsou ideální notebooky s úhlopříčkou 13 palců a menší, protože mají malou hmotnost a rozměry. Výkonnostně však stojí na nejnižším stupínku ze všech.

Povrchová úprava displeje

Povrchové úpravy displeje jsou tři a mají rozdílné určení v závislosti na místě a způsobu používání notebooků.

Lesklý displej

Lesklé displeje mají výraznější barvy, nejsou ovšem vhodné na cesty a práci na přímém slunci, kde jsou takřka nepoužitelné. V místnosti však zobrazují vysoce barevný a sytý obraz. S lesklými displeji se nejčastěji setkáte u notebooků s dotykovým panelem.

Matný displej

Pokud často cestujete nebo rádi pracujete na sluncem zalité zahrádce, zvolte notebook s matným displejem. Nemají sice takovou barevnost a sytost zobrazení jako displeje lesklé, nepůsobí však tolik jako zrcadlo a nezanecháte na nich otisky prstů.

Antireflexní displeje

Antireflexní displeje představují kompromis mezi matnými a lesklými displeji. Redukují odlesky osvětlení a zároveň mají kvalitní obraz.

 


Krok 4: buďte ve spojení se světem

USB

Při vybírání nového notebooku se soustřeďte i na jeho možnosti propojení s dalšími elektronickými zařízeními. Pokud budete chtít mít k notebooku neustále připojenu myš a tiskárnu, a přitom občas používat flash disk, tři USB porty jsou minimum. Setkat se přitom můžete se starší a pomalejší USB 2.0, která spolehlivě poslouží při běžných činnostech, nebo novější vysokorychlostní USB 3.0. Notebooky nejnovějších typů a vyšších cenových kategorií mají již typ USB-C s oválným tvarem, který je oboustranně zapojitelný a umožňuje i nabíjení notebooku. Nedostatek USB portů můžete vyřešit rozbočovačem, který také najdete v naší nabídce.

Bluetooth

Velmi užitečná je i bezdrátová technologie Bluetooth, prostřednictvím které připojíte svůj notebook například s myší, sluchátky, klávesnicí, reproduktory nebo mobilem.

HDMI

HDMI je nejpoužívanější digitální konektor pro přenos obrazu a zároveň zvuku ve vysokém rozlišení. Slouží pro připojení notebooku k televizoru, externímu monitoru, digitálnímu fotoaparátu nebo projektoru.


Krok 5: operační systém (OS)
Aby váš nový notebook fungoval, potřebuje operační systém. Dnes narazíte nejčastěji na operační systém Windows 10. Kromě toho se ale na trhu vyskytují i Windows 8, Windows 7 nebo macOS, méně často Linux nebo Chrome OS. V čem se liší?

Windows 10

Většina notebooků se dodává s předinstalovaným operačním systémem Windows 10, což je nejnovější operační systém společnosti Microsoft. To mimo jiné znamená, že dostává nejvíce aktualizací a bude nejdéle podporován. Takový přístroj je sice trochu dražší, zato ho můžete používat rovnou po vybalení z krabice. Windows 10 spojuje dohromady inovace a rozhraní starších operačních systémů Windows 7 a 8, kterým nové grafické rozhraní nevyhovovalo.

Windows 10 také nabízí přístup do Windows Store, kde můžete stahovat a nakupovat aplikace, z nichž mnoho je pro tento operační systém exkluzivních. Výhodou je také optimalizace pro dotyková zařízení, na níž si Microsoft u novějších operačních systémů zakládá. Nevýhodou tohoto operačního systému je ale fakt, že jeho optimalizace ještě dodnes není dokonalá. Může se tedy stát, že občas narazíte na chybu či nedodělek.

macOS

MacOS je operační systém od firmy Apple, který je v mnoha směrech podobný operačnímu systému Windows, celý je ale oblečen do odlišného a velmi povedeného grafického kabátku. V základu také nabídne lepší softwarovou výbavu, a protože je navíc vyvíjen pro konkrétní hardware, vyznačuje se lepším zabezpečením, je intuitivnější a plynulejší. Hlavní chloubou systému je ovšem výkon. MacOS je totiž obecně považován za nejsvižnější operační systém vůbec, proto ho využívají hudebníci, grafici nebo lidé pracující v kanceláři. Tyto notebooky však nejsou vhodné ke hraní her a mezi jeho nevýhody patří menší nabídka aplikací a programů, které navíc nejsou se systémem Windows 10 kompatibilní. Tyto přístroje v neposlední řadě patří k nejdražším, mají však své skalní fanoušky nejen pro svou pověstnou spolehlivost, jednoduchost, intuitivnost, ale třeba i vytříbený nadčasový design.
 

Chrome OS

Chrome OS je zaměřený zejména na práci s internetem. Notebook s tímto nainstalovaným systémem se označuje jako Chromebook a pro plnohodnotné využití vyžaduje přístup k internetu. Je však nenáročný na výkon, takže práce s ním je svižnější než na notebooku s Windows ve stejné cenové kategorii. Nevýhodou je absence profesionálních aplikací, nicméně některé můžete využívat i v offline režimu.

Linux

Linux je zcela bezplatný operační systém, který je vzhledem ke slabému zastoupení na trhu mimořádně bezpečný, neboť stojí stranou zájmu hackerů. Protože jde ale o otevřený systém, pro pokročilejší využívání je potřeba mít alespoň základní znalost programovacích jazyků. Cena takového notebooku je nižší než u stejně vybaveného modelu s Windows, nicméně nenabídne tolik funkcí a není vybaven skoro žádnými aplikacemi. Pro správné fungování notebooku si dopředu ověřte, že zrovna pro váš model jsou k dispozici potřebné ovladače, například pro síťové karty.


Slovníček pojmů

 • Čtečka otisku prstu – snímač vašeho prstu, používá se při přihlášení do systému, je alternativou hesla.
 • 3G modem – umožňuje mobilní připojení.
 • Bluetooth – bezdrátová technologie umožňuje propojit dvě Bluetooth zařízení. Např. k notebooku s Bluetooth připojíte Bluetooth myš, klávesnici nebo mobilní telefon.
 • Wi-Fi – bezdrátová síť pro příjem internetu. V dnešní době mají všechny notebooky Wi-Fi.
 • WiDi – Wireless Display umožňuje propojit notebook a televizi nebo monitor bezdrátově. Jedná se o elegantnější způsob, jak občas propojit dva displeje bez použití kabelů.
 • LAN – Local Area Network je lokální (místní) síť, ke které může být notebook připojen přes síťový konektor RJ-45. Doporučujeme rychlou gigabitovou LAN (1 000 Mbit/s).
 • TV tuner – pokud mají notebooky integrovaný TV tuner, můžete si na něm pustit televizní programy
 • HDMI – digitální konektor pro přenos obrazu a zároveň zvuku ve vysokém rozlišení.
 • DisplayPort – konektor, který slouží k přenosu obrazu i zvuku ve vysokém rozlišení. Najdeme jej většinou u pracovních notebooků.
 • VGA – je analogový konektor, slouží k přenosu obrazu. Používá se například u starších projektorů.
 • 3,5mm jack – audio konektor, němuž se připojují sluchátka, reproduktory nebo mikrofon.
 • Čtečka paměťových karet – umožňuje snadno přenést velké množství fotek či jiných dat z paměťové karty fotoaparátu nebo mobilních zařízení.
   

 

[Kč]
[ "]
[HZ]
Všechny filtry
Zobrazit dalších 24
last-visited