Katalog Prodejny
Porovnání
Přihlásit
Košík

Vinotéky

Každý správný vinař ocení kvalitu vína, kterou však neovlivňuje jen výběr hroznů, ale i další aspekty související zejména s jeho skladováním. K předejití problémů slouží vinotéka, ve které se víno skladuje v ideální teplotě, vlhkosti, poloze a tmě.

Několik tipů, jak si vybrat správnou vinotéku

Vinotéku ve své domácnosti ocení každý, kdo má doma skladuje láhve dobrého vína, které si odkládá na speciální příležitosti. Domácí vinotéka slouží jako lednička na víno nebo speciální druh vitríny na víno – je v ní zajištěno skladování vína za optimálních podmínek. Existuje několik druhů, a my vám nyní poradíme, jaké parametry jsou při výběru domácí vinotéky nejdůležitější. V naší nabídce tyto typy vinoték:

 1. Volně stojící vinotéky
 2. Dvouzónové vinotéky
 3. Malé vinotéky

Kapacita vinoték

Snad nejzákladnějším kritériem při výběru by měla být kapacita vinotéky, která udává, kolik lahví se do ní vejde. Nejmenší vinotéka pojme 1 až 8 lahví, většinou si však zákazníci vybírají ledničku na víno s kapacitou 12 až 30 lahví. Větší typy využívané zejména v gastronomických provozech mohou uskladnit až 200 lahví.

Každý výrobce uvádí, kolik lahví se do vinotéky vejde, a proto se před výběrem snažte zamyslet, kolik lahví v ní plánujete skladovat. Obecně se doporučuje kupovat vinotéku s větší kapacitou, abyste v případě potřeby měli prostor pro další lahve.

Mala vinoteka

Co znamená počet zón?

Při výběru vinotéky je důležitým kritériem také počet zón, protože každá zóna umožňuje skladování vína v jiné teplotě. V případě jednozónových lednic na víno není možné nastavit teplotu pro různé druhy vína. Například červené víno by mělo být skladováno při teplotě 15-18 °C, zatímco šumivé víno při teplotě pouze 5-7 °C. V tomto případě byste tedy odlišné druhy vína nemohli, respektive neměli, skladovat spolu.

Řešením je dvouzónová vinotéka, která umožňuje nastavení až dvou teplotních zón. V tomto případě je možné skladování až dvou druhů vína. V případě, že by vám dvouzónová verze nestačila, existují také vícezónové vinotéky, které umožňují skladování několika druhů vín. Od počtu zón se však odvíjí i výsledná cena, a proto si zvažte, kolik druhů vína máte v plánu spolu skladovat.

Volne stojici vinoteka

Vlhkost v lednici na víno

Kromě správné teploty uvnitř vinotéky je důležitou vlastností také její vnitřní vlhkost. Ta by se měla pohybovat kolem 75 %. Nízká vlhkost může způsobit vysušení korku, skrze který pak může dojít k okysličení vína. Naopak při vysoké vlhkosti hrozí, že se na korku začnou tvořit plísně.

Poloha vína a materiál polic

Láhve vína se v lednici na víno skladují ve vodorovné poloze na policích tak, aby byl korek stále namočený ve víně a nedošlo k oxidaci, která by ho znehodnotila. Police jsou vyrobeny z různých materiálů, nejčastěji využívaným je kov, který je cenově nejdostupnější. Dražší verze chladniček na víno mají police vyrobené ze dřeva, které zároveň pomáhá zachovat optimální vlhkost uvnitř vinotéky.

Vinoteka s drevenymi policemi

Způsoby chlazení vína ve vinotéce

Spotřeba elektrické energie ledničky na víno spočívá ve způsobu chlazení. Jelikož budete mít chladničku zapnutou neustále, je dobré zvolit si variantu, která s elektřinou nakládá co nejhospodárněji.

Vinotéky využívají dva způsoby chlazení:

 • Termoelektrický článek – je ekologický, tichý a jeho pořizovací cena je nižší než u kompresoru. Celkově jde o jednoduchý a nenáročný způsob chlazení, který využívají zejména malé vinotéky. Jeho nevýhodou je nízký výkon a vyšší spotřeba energie.
 • Kompresor – chlazení je účinnější, výkonnější a má menší spotřebu, než při termoelektrickém článku. Jde však o cenově náročnější variantu, z níž levnější modely bývají často hlučné.

Vinotéka a její umístění v domácnosti

Kromě funkce skladování vína se může vinotéka stát také skvělým stylovým doplňkem v domácnosti. Chladničku na víno si můžete pořídit ve volně stojící verzi nebo ji mít vestavěnou v nábytku, ať už v obývací stěně nebo kuchyňské lince.

Aby vinotéka plnila svůj účel, je důležité, jaké místo vyberete pro její umístění. V první řadě by na místo, kde bude vitrína s vínem stát, nemělo svítit slunce. Také by se neměla nacházet v blízkosti kamen, radiátorů, varné desky nebo trouby, které by ji zahřívaly. Důležité je také dění kolem vinotéky, aby často nedocházelo k otřesům, které by mohly poškodit kvalitu vína a proces zrání.

Jednodverova vinoteka

Bonusové funkce vinotéky

Výrobci se od sebe snaží jednotlivé modely odlišit dalšími inovativními funkcemi, mezi něž patří:

 • Antibakteriální ochrana – slouží k odstranění bakterií uvnitř chladničky na víno.
 • AirFresh filtr – neutralizuje nežádoucí zápach uvnitř vinotéky.
 • UV filtr – slouží jako ochrana před slunečním zářením.
 • LED osvětlení – stejně jako u klasické chladničky, i v tomto případě se LED osvětlení zapne po otevření vinotéky.
 • Dotykový displej – díky této funkci je možné ovládat teplotu a vlhkost pro správné skladování.
 • Zámek – vinotéka má možnost zamknutí, což je vhodné zejména v domácnostech s malými dětmi nebo při umístění ve společných prostorách.
 • Superchlazení – dokáže rychle zchladit víno na optimální teplotu (často se využívá při nečekaných návštěvách).

 

3 990 Kč
44 990 Kč
64 CM
184 CM
5 °C
5 °C
Všechny filtry

15 produktů

last-visited

Použité obrázky jsou pouze ilustrativní a technické specifikace se mohou v průběhu času změnit bez předchozího upozornění.