Katalog Prodejny Přihlásit
Košík

Jak vybrat televizi

Krok 1: velikost obrazovky

Ze všeho nejdříve se rozhlédněte po svém bytě a místě, kde by váš budoucí společník měl stát, a rozhodněte se nejdříve pro velikost obrazovky. Ne každá televize se hodí právě do místnosti, ve které se chcete dívat na vaše oblíbené pořady nebo filmy. Pokud bydlíte v pokojíčku 3 x 2 metry, nemá smysl uvažovat o domácím kinu s úhlopříčkou téměř 2 metry. A stejné je to obráceně: ve 150metrovém bytu se dívat na přenosnou televizi také nedává moc smysl. Rozměr obrazovky vašeho budoucího televizoru by měl odpovídat velikosti místnosti tak, abyste si užili pohodlné sledování zblízka nebo zdálky.

Pohodlné a bezpečné sledování

Všeobecně platí, že ideální vzdálenost mezi televizí a vámi by měla být 2 až 3násobku úhlopříčky. Např. pokud se díváte ze vzdálenosti 2 metrů, ideálem po vás je televize s úhlopříčkou 40" (cca 102 cm). Toto platí u obrazovek s rozlišením Full HD, který je dnes již standardem u všech významných výrobců. U televizorů s rozlišením 4K neboli Ultra HD (UHD) by vzdálenost mezi gaučem a obrazovkou měla být stejná jako délka úhlopříčky. Níže najdete orientační tabulku, podle níž si snadno vyberete optimální rozměr televize do místnosti, ve které se na ni budete dívat.

Krok 2: klasická, nebo chytrá televize

Pokud máte již jasno, jak velká televize je ideální do místnosti, kde se budete na ni dívat, je potřeba si říct, zdali je pro vás vhodnější klasická, nebo chytrá televize. Vše záleží na tom, k čemu všemu ji vlastně budete využívat: zda se vám stačí klasická, nebo zda se vyplatí připlatit si za chytrou televizi neboli SMART TV. Podívejme se, jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Klasický televizor

Klasické televizory s obdobnou kvalitou obrazu jako mají chytré televize jsou levnější. Nečekejte však žádné zázraky – slouží výhradně k základnímu využití, tj. sledování televizního vysílání nebo přehrávání filmů z počítače nebo DVD/Blu-ray přehrávače a žádné další funkce již neposkytují (dálkové ovládání patří k standardní výbavě).

Smart TV (chytrá televize)

Kromě televizního vysílání vám chytrá televize umožní hledat na internetu, sledovat videa z Youtube, zobrazit obrázky archivy TV stanic nebo třeba hrát hry. Základem Smart televizí je operační systém, do kterého můžete stahovat aplikace (podobně jako do chytrého telefonu) a přehrát videa z mobilního telefonu či tabletu a mnoho dalšího (funkce se liší model od modelu). K využití všech funkcí musí být připojená k internetu. Ve srovnání s klasickou televizí s podobnou kvalitou obrazu je o něco dražší.

Co nabízí chytrá televize?

Pokud jste se rozhodli pro chytrou televizi, otevřou se vám dveře do světa téměř neomezené zábavy a komunikace. Níže přinášíme seznam toho podstatného, co chytrá televize umí, a uvidíte, jak dokáže zpříjemnit váš život.

WiFi - bezdrátové připojení k internetu a domácí síti.

Bluetooth - bezdrátové připojení k nosičům zvuku (soundbaru, reproduktorů nebo sluchátek), klávesnice nebo myši.

DLNA - sdílení videa, fotografií i hudby zejména z telefonů a tabletů.

Widi - bezdrátově přehrávání videí a fotek z notebooku, zobrazení plochy notebooku, tabletu, nebo mobilu na televizi.

HbbTV - přístup do archivu televizních stanic (TV Nova, Česká televize apod.).

Ovládání gesty a hlasem - pro ovládání televize nepotřebujete dálkový ovladač.

Internetový prohlížeč - prohlížení internetu stejně jako na počítači, tabletu nebo mobilu.

Aplikace - můžete si je stáhnout a jednoduše nainstalovat podobně jako na počítač, tablet či mobilní telefon. Fungují podobně a jejich nabídka neustále roste.

Videotéky - získáte přístup do videoarchivů předních streamovacích stanic, jako jsou Netflix, Amazon Prime video, Voyo, HBO GO, atd.)

Video na internetu - svá oblíbená videa nebo filmy můžete sledovat přímo na internetu prostřednictvím kanálů Youtube, Vimeo, Stream.cz, Mall.tv, Seznam.tv, Twich, atd.)

Sociální sítě - chytré televize také umožňují chatovat prostřednictvím Skype a sledovat dění na Facebooku, Twitteru, Instagramu, Google+ atd., aniž byste museli vzít do ruky mobilní telefon.

Poslech hudby - poslouchejte svou oblíbenou hudbu na Spotify, TuneIn Radio, Soundcloud atd.)

Ovládání domácnosti - prostřednictvím chytré televize a její aplikace iNELS Home Control můžete ovládat nebo naprogramovat své chytré domácí spotřebiče (lednici, robotický vysavač apod.).

Živé tapety - pokud toužíte po příjemné a klidné atmosféře, stačí si nastavit tematickou tapetu (krb, moře, zvířata, zahrada atd.) dle vlastní nálady. Výjevy samozřejmě můžete rychle měnit pouhým hlasovým povelem.

Hry - na chytré televizi můžete také hrát hry, které si jednoduše stáhnete a nainstalujete (především na televizích se systémem Andoid).

Další - k mnoha dalším vychytávkám chytrých televizí patří vyhledávání v Google Maps, na Rajče, iDnes, Evropa 2, Lidovky.cz, Počasí, atd. Funkcí je mnohem víc, každá nabízí něco jiného a je jen na vás, které jsou pro vás důležité.

Krok 3: jaké rozlišení / jakou kvalitu obrazu

Rozlišení obrazovky udává počet obrazových bodů neboli pixelů (pix), ze kterých se skládá. Všeobecně platí, že čím je větší rozlišení, tím je obraz kvalitnější, ostřejší a detailnější. Samozřejmě záleží i na kvalitě filmu, seriálu nebo videa, v jakém rozlišení či formátu je vysílán.

Full HD nebo 4K?

Jak jsme psali výše, je rozlišení Full HD (FHD), tedy rozlišení 1920 x 1080 p naprostým standardem a takové televizory lze pořídit opravdu za pár tisíc korun. V naprosté většině poskytují dostatečnou kvalitu obrazu, ale jen do určitého rozměru. Televize se 4K (UHD) rozlišením mají 4x více pixelů než FHD (obvykle 3840 × 2160 p) a poskytují úžasný obrazový zážitek. Vysoké rozlišení si užijete hlavně u filmů na Blu-ray nebo streamovacích platformách jako Netflix, které vysílají ve 4K. Ultra HD rozlišení využijete i při prohlížení videí a fotek z mobilních telefonů, které natáčení a fotografování v tomto rozlišení většinou podporují.

Na straně druhé většina televizního vysílaní u nás je pouze v SD (576 pixelů – vysílání v nízkém rozlišení) a jen pár TV kanálů vysílá v HD (např. ČT 1 HD, ČT 2 HD, Nova HD apod.), takže se zdá, že 4K rozlišení je v tomto ohledu zbytečné. Nicméně s pokračující digitalizací a přechodem na nové telekomunikační technologie se v blízké budoucnosti počítá s vysíláním jen ve FHD nebo 4K.

V neposlední řadě pro 4K mluví plocha obrazovky. Pokud jste filmový fanoušek a chcete si užít kvalitní filmový zážitek na velkém plátně stejně jako v kině, bez UHD to prostě nepůjde. Platí totiž: čím větší plocha obrazovky, tím je potřeba více pixelů. Rozlišení obrazovky Full HD stačí do úhlopříčky maximálně 40“ (palců), tedy cca 1 metr. Na větší ploše již uvidíte nedostatky v podobě „kostiček“, šmouh a špatnými kontrasty světlých a tmavých ploch. Proto pro sledování dechberoucích blockbusterů s ohromujícími triky a úžasnými světelnými efekty náročnými na detail je 4K nezbytností.

OLED, QLED, HDR

Kvalitativně o stupínek výše jsou pak televizory s tenkými OLED panely, které ke všem výhodám LED TV přidávají ještě věrnější podání barev, lepší kontrast, jas i úspornost. Podobně je to u QLED televizí značky Samsung, jejichž základem je klasická obrazovka podsvícená LED diodami navíc však doplněná o kvantové tečky (quantum dots). Ty v závislosti na intenzitě elektrického proudu vytvářejí plynulý přechod mezi barvami a dokáží zobrazit mnohem více odstínů, takže obraz je proto na první pohled živější. Velmi oblíbenou funkcí je promítání barev na zeď za televizí nazvané Ambilight. To umožňuje obrazu „překročit“ hranice dané rámečkem a obraz tím opticky rozšířit ještě o další centimetry.

Důležitá je pak i podpora HDR, jež byla dříve výsadnou těch nejdražších televizorů, ale postupně se dostává i do nižších cenových relací. Díky HDR televize pracují se širším barevným prostorem. Dokážou proto v jednom obraze zobrazit jasnější bílou i tmavší černou a obrazovka zvládá prokreslit zároveň detaily ve stínech i na ozářených plochách. Tento efekt dodává obrazu hloubku, zlepšení je viditelné i pouhým okem. Je však nutné, aby i zdroj obrazu HDR podporoval – u nových filmů a seriálů se to už stává standardem.

Krok 4: Technologie vs. tvar

Stejně jako kdysi zazvonil umíráček obřím a těžkým CRT televizorům, které zabíraly spoustu místa, podobný osud potkal i plazmové televize (PDP – Plasma Display Panel) i s displeji podsvícenými efektními, leč neefektivními trubicemi. Tyto technologie vytěsnily panely LCD, které zvítězily především díky nízké spotřebě, výbornému jasu i kontrastu mezi světlými a tmavými plochami a širokými pozorovacími úhly. Navíc tyto televize mohou být podsvícené LED diodami pro větší jas a správně se označují jako LED TV.

V poslední době přišly do módy prohnuté televizory, které udržují rovnoměrnou vzdálenost diváka od všech bodů obrazovky, takže ho vtáhnou do děje a prohlubují zážitek při sledování. Naopak 3D televizory, které byly ještě před pár lety velkým hitem, se ukázaly jako slepá ulička v lidském usilování a ze světa televizorů definitivně vymizely.

Další prvek, který ovlivňuje kvalitu obrazu, a tím i požitek ze sledování filmu, je frekvence obnovování obrazu. Zde prosím buďte nanejvýš obezřetní, protože tyto údaje si jednotliví výrobci rádi „vylepšují“ a dost často zaměňují pojmy index a frekvence. Na trhu jsou hlavně 3 typy televizorů s obnovovacími frekvencemi 50, 100 a 200 Hz, přičemž platí, že čím vyšší číslo, tím plynulejší obraz, což nejvíce oceníte při sledování sportovních přenosů a akčních filmů. Pokud jste právě jejich milovníky, určitě doporučujeme alespoň 100Hz panel. Pokud narazíte na označení typu index a nějaké číslo, ruce pryč od tohoto výrobce.

Krok 5: připlatit si za dobrý zvuk, či nikoli

Pokud přemýšlíte, že byste investovali nějakou korunu navíc do kvalitního zvuku, upřímně vám říkáme, že jsou to vyhozené peníze. I ty nejlepší, největší a nejdražší obrazovky mají jednu a tutéž Achillovu patu, a tou je nedobrý zvuk. Nenechte se zmást halasnými proklamacemi o super zvuku té či oné TV díky úžasné technologii, 3D zvukovými efekty a podobnými slušně řečeno „zavádějícími“ informacemi. Na tenkých televizích, které jsou téměř celé pokryté displejem jednoduše není na pořádné reproduktory místo. Kvalitní zvuk potřebuje zkrátka pořádný prostor a hloubku kvalitních reproduktorů, ve kterých se rozezní basy do plné síly. Pokud si tedy potrpíte na kvalitní nebo dokonce HiFi zvuk, ať už u akčních filmů nebo poslechu koncertů vážné hudby, máte v zásadě 3 možnosti:

Sluchátka - kvalitní zvuk, ale jenom pro jednoho a pokud nechcete být okolím rušeni.

Soundbar - přináší dobrý kompromis mezi kvalitou zvuku a cenou. Navíc se snadno umístí pod nebo nad televizi a stane se její přirozenou součástí.

Externí audiosystém - reproduktorové soustavy 2.1, 5.1 nebo 7.1 ozvučí místnost nejlépe, jejich pořízení je však nákladnější než výše uvedené možnosti. Výsledek však bude určitě stát za to.

Závěrečné shrnutí

Na těchto řádcích se pokusíme stručně shrnout to, co by vás při výběru televize mělo nejvíce zajímat.

– ke sledování SD programů (576 pixelů) nebo filmů na DVD (720 pixelů) postačí i model s rozlišením 1366 × 768 pixelů.

– ke sledování Full HD programů nebo filmů na Blu-ray doporučujeme model s rozlišením Full HD (1 920 × 1 080 pixelů), případně vyšším.

– sledování filmů ve vysokém 4K rozlišení (3 840 × 2 160 pixelů) a na velké ploše (úhlopříčka 120 cm a výše), vybírejte mezi 4K televizemi.

Obnovovací frekvence panelu

50Hz panel – najdete ho u levnějších televizí. Poskytuje méně plynulý a ostrý obraz v rychlých scénách.

100Hz panel – poskytuje ostrý a plynulý obraz i v rychlých scénách. Oproti 50Hz panelu je rozdíl znát hlavně při sledování sportu či akčního filmu. U televizoru s frekvencí 200 Hz je výsledek ještě efektnější.

Typ TV tuneru

DVB-S/S2 - tunery pro příjem satelitního televizního vysílání.

DVB-C - tuner pro příjem kabelového televizního vysílání.

DVB-T - tuner pro příjem digitálního pozemního (anténního) televizního vysílání. Vysílání v DVB-T bude v ČR celoplošně ukončeno 1. února 2021.

DVB-T2 + HEVC - tuner pro příjem digitálního pozemního (anténního) televizního vysílání v novém standardu, na který se bude v ČR postupně přecházet. Více informací najdete ve článku Vše o přechodu pozemního televizního vysílání na DVB-T2.

Slovníček pojmů

Nejčastější zkratky, na které můžete narazit v návodech či reklamních prospektech:

HDMI - zkratka pro High-Definition Multimedia Interface a představuje ideální způsob pro připojení zdroje obrazu a zvuku (například set-top box, blu-ray přehrávač atp.) jediným kabelem ve vysoké kvalitě.

LAN - zkratka pojmu Local Area Network značí, že televizor můžete připojit k domácí síti prostřednictvím portu RJ-45.

WLAN - Wireless Local Area Network budete znát spíše jako Wi-Fi. Značí, že se k internetu lze propojit bezdrátově pomocí integrovaného modulu.

Wi-Fi Ready - televizor zvládne bezdrátové připojení po dokoupení speciálního modulu.

DLNA - Digital Living Network Alliance vám umožní jednoduše a hlavně bez drátů s televizorem sdílet například filmy, fotografie nebo hudbu z vašich chytrých zařízení, jako jsou notebooky, telefony, tablety atp.

Intel WiDi - Intel Wireless Display je šikovná technologie hlavně tehdy, chcete-li například propojit bez drátů televizor a monitor.

Pro připojení kabelem je třeba dekodér, který vám poskytne operátor kabelové televizní společnosti, tzv. CI kartu. Pro příjem satelitního vysílání je vhodné zakoupit satelitní anténu a k ní buď samostatný satelitní přijímač, anebo přímo televizor s již zabudovaným satelitním tunerem, kterých v naší nabídce najdete spoustu.