Katalog Prodejny
Porovnání
Přihlásit
Košík

Pračky s předním plněním vynikají větší kapacitou bubnu, možností vestavby, a kromě praktického odkládacího místa na vrchu spotřebiče se na ně dá postavit i sušička. Pračky předem plněné jsou také často nabity nejrůznějšími funkcemi a moderními technologiemi - o prádlo se tedy postarají naprosto prvotřídně. Výhodou je dále velká možnost výběru ze široké nabídky a možnost průběžně sledovat proces praní. Jako nevýhodu můžeme uvést potřebu většího prostoru pro otevírání dvířek.

I na různé rozměry ale výrobci pamatovali, a tak v nabídce najdete kromě standardních velikostí i spotřebiče SLIM – tedy úzké pračky o šířce do 48 cm nebo dokonce ULTRASLIM, které se šířkou pohybují okolo 40 cm. Pračky se sušičkou výborně kombinují funkce dvou spotřebičů, a šetří tak místo. Je třeba ale počítat s tím, že po vyprání můžete dát k sušení menší várku prádla. Jeden prací cyklus = 2 cykly sušení v sušičce.

  • U praček více než jinde platí pravidlo, že čím vyšší prvotní investice do spotřebiče je, tím nižší budou náklady na jeho provoz a spotřebu v následujících letech. Úspornější pračky bývají dražší, zato jsou ale podstatně šetrnější k pravidelným výdajům za vodné a elektřinu. Energetický štítek, který je známý i u mnoha dalších spotřebičů z různých kategorií, označuje míru spotřeby elektrické energie. Je označován písmeny A až G. Konkrétní typ ve skupině nejvíce úsporných praček bude označený štítkem A. U každé pračky je dalším zásadním aspektem objem bubnu, tedy kolik prádla pračka vypere v jednom cyklu. Pro 1-2 osoby postačí kapacita kolem 4 kg, pro 3 osoby v domácnosti je již lepší objem 6 kg. Velké rodiny a početnější domácnosti by pak měly vybírat pračky s kapacitou pro 8 kg prádla a více. Nutno dodat, že buben by měl být ideálně naplněn cca na 80 % - tkaniny totiž během praní vyžadují dostatek prostoru, a to nehledě na objemnější textilie či lůžkoviny, které zaberou hodně místa. Koupí pračky s větší kapacitou bubnu, než je pro vaši domácnost dostatečná, chybu určitě neuděláte.
  • Hodnota udávající počet otáček při odstřeďování je také důležitá. Platí, že čím více otáček pračka během odstřeďování dosahuje, tím bude vyprané prádlo sušší. Používáte-li také sušičku, vyplatí se tento parametr sledovat. Vysoké odstředění sníží následnou spotřebu energie v sušičce. Optimální hodnota při běžném praní je kolem 800 otáček/min, při následném sušení v sušičce aspoň 1200 otáček/min.
  • Moderní automatické pračky dnes nabízejí mimo základní programy pro bavlnu či syntetiku také speciální programy, např. pro sportovní oděvy, dětské prádlo nebo péřové oblečení. U většiny praček nechybějí ani rychlé prací cykly nebo unikátní programy pro specifické potřeby alergiků. Z dalších funkcí pračky nejčastěji disponují volbou odloženého startu, dětskou pojistkou nebo tzv. množstevní automatikou, kdy pračka pomocí jedinečných senzorů rozpozná typ a množství vloženého prádla, a následně nastaví optimální teplotu, otáčky, množství vody atd. Potřebujete-li specifický program nebo funkci, mrkněte do detailního popisu konkrétního modelu, zda vámi požadovanou vlastnost má. V naší nabídce si určitě vyberete.
  • Hlučnost moderních praček se neustále snižuje, přesto ale mezi jednotlivými typy najdeme menší či větší rozdíly v této hodnotě. Zaměřte se na hlučnost spotřebiče při praní a ždímání, neboť pračky často běží i v pozdních večerních hodinách. Zlatým standardem je hodnota při praní do 50 dB, při odstřeďování do 80 dB. Hlučnější spotřebiče mají hranici trochu výše a většinou při praní nepřesáhnou hodnotu 60 dB. Chcete-li si pro maximální pohodlí pořídit pračku s velmi tichým chodem, sledujte, aby hodnota při praní nepřesáhla 50 dB a při ždímání 70 dB.

Pračky