Jak vybrat lednici

Kombinované lednice disponují oddělenou mrazicí a chladicí částí – oddělenými dvířky efektivně šetří energii. Vybrat si můžete z velkého počtu modelů, přičemž některé mají mrazničku nahoře, jiné zase dole – zde záleží čistě na vás, která varianta vám bude více vyhovovat. Rozměry kombinované chladničky posuzujte s ohledem na prostorové možnosti vaší domácnosti. Může se tak stát, že omylem vyberete tu nevhodnou. Objem kombinované chladničky poté zvažte dle počtu členů rodiny.

Jednodveřové chladničky mohou být s mrazákem, bez mrazáku nebo malou přihrádkou (výparníkem). Jsou skvělou volbou v případě, že nakupujete menší množství potravin na kratší dobu, nebo když sháníte chladicího pomocníka například na chalupu.

Americké chladničky jsou špičkou ve svém oboru. Vynikají obrovským objemem, který často přesahuje i 400 l v chladicí části a jsou nabity velkým množstvím funkcí a moderních technologií. Tyto chladničky se hodí zejména pro početnou domácnost, do rodinných domů a velkých bytů, kde není třeba příliš hlídat místo.

Na to, co všechno tyto chladničky nabízejí, však souvisí s jejich provozem i vyšší spotřeba.

  • Užitný objem chladniček je udáván v litrech a zlaté pravidlo zní, že na jednu osobu je třeba počítat s cca 50 l v chladničce a zhruba 15-20 l v mrazničce. Zvažte, kolik potravin pravidelně nakupujete a jaké množství potřebujete uchovat.
  • Energetický štítek, který znáte i z kategorií jiných spotřebičů udává informace o roční spotřebě elektřiny a hlučnosti konkrétního modelu. Energeticky nejúspornější lednice se pyšní třídou A. Doporučujeme vybírat chladničky s energetickou třídou alespoň D a výše, neboť jde o spotřebiče, které jsou v provozu prakticky nonstop a rozhodně se tak u nich nevyplatí šetřit zrovna na parametru energetické účinnosti.
  • Jelikož jsou lednice, jak jsme již zmínili, v provozu nonstop, vyplatí se vybírat modely, které se svou hlučností pohybují někde v rozpětí 40-43 dB. V naší nabídce najdete i výjimečně tiché chladničky, včetně mrazniček, s hlučností pod 39 dB, takže o jejich práci skoro nebudete vědět.
  • Další důležitý údaj, který uvádí, v jakém rozsahu okolních teplot bude lednička správně a efektivně pracovat. Bude-li chladnička vystavena hodnotám uvedených za hranicemi udaných teplotních rozsahů, může dojít ke snížení jeho chladící účinnosti nebo také vyššího prostupu tepla do chladicí části a mrazáku. Nejčastěji jsou udávány 4 klimatické třídy, přičemž většina modelů je využitelných hned v několika třídách zároveň.

Lednice