Slovník pojmů

3D

Aktuální 3D televizory jsou schopné přehrávat trojrozměrný obraz a filmy v FULL HD rozlišení a nejlepší kvalitě obrazu. Pro to je potřeba 3D Blu-ray přehrávač a aktivní Shutter brýle. 3D Auto kalibrace S touto funkcí 3D televizory například od firmy Toshiba automaticky vyrovnávají negativní efekty 3D brýlí tím, že je optimalizován jas a barvy pro 3D režim.

 

 

AUTOMATIKA VYPÍNÁNÍ

Energeticky úsporná funkce - pokud není delší dobu přenášen žádný obrazový signál, přepne se přístroj automaticky do pohotovostního režimu Stand-by.

 

AKTIVNÍ ZVÝŠENÍ KONTRASTU

Elektronika pro zlepšení zobrazení tmavých částí obrazu, bez omezení bohatství detailů v obraze.

 

ACTIVE VISION M100

Technologie obrazu, která plynule a ostře zobrazí pohybové činnosti zdvojnásobením přenosového výkonu obrazu na 100 resp. 120 snímků za sekundu (100 Hz/120 Hz).

 

ACTIVE VISION M100 HD

Rozšíření technologie Active Vision M100 pro panel s FULL HD rozlišením.

 

ACTIVE VISION M200 HD

Active Vision M200 HD zvyšuje ostrost pohybů. Až 200 snímků za sekundu (200 Hz) se stará o to, aby lidské oko zpozorovalo pohyby ještě plynuleji a s vyšším rozlišením detailu.

 

ACTIVE VISION M200 HD ULTRA

Technologie Active Vision M200 (Ultra) skenuje černé pruhy dokonce v osmi různých polohách za setinu sekundy. Způsob fungování obrazovky bude následovat.

 

AUDIO PROPOJENÍ (KOAXIÁL)

Digitální propojení mezi DVD přehrávačem/ rekordérem a zesilovačem pro přenos audio dat.

 

AUDIO PROPOJENÍ (OPTICKÉ)

Umožňuje přenos digitálního audio signálu z digitálních zdrojů, jako např. DVD přehrávačů, prostřednictvím optického spojení.

 

AUDIO VSTUP (CINCH)

Vstup pro zvukový signál, který je přenášen prostřednictvím kabelu Cinch. Pro mono signál je potřeba jeden kabel Cinch, pro stereo signál jsou nutné dva.

 

AUDIO VÝSTUP (CINCH)

Výstup pro zvukový signál, který je přenášen prostřednictvím kabelu Cinch. Tímto způsobem může být přehráván zvuk televizoru například přes stereo zařízení.

 

AUDYSSEY EQ™

Systém Audyssey-EQ™ upravuje audio přehrávání podle několika stovek měřicích bodů pro slyšitelně lepší zvukový výsledek.

 

AUTOMATICKÁ ÚPRAVA FORMÁTU (WSS)

Automatické rozpoznávání černých pruhů při vysílání „Letterbox“ a nastavení optimálního režimu zoomu.

 

AUTOMATICKÉ VYROVNÁNÍ HLADINY HLASITOSTI

Systém, který udržuje hladinu hlasitosti televizoru vždy na stejné úrovni. Tak například při reklamních pauzách již není zvuk hlasitější než během vlastního televizního programu.

 

AUTOVIEW

AutoView automaticky optimálně upravuje obraz a přitom zohledňuje nejen obsah obrazu, ale i vlastnosti jasu a barevného řešení osvětlení místnosti.

 

 

BLU-RAY

Blu-ray disk je nástupce DVD a v současné době nabízí nejlepší kvalitu obrazu. Na Blu-ray disky se ukládají filmy ve FULL HD rozlišení (1080 p), což není na filmové DVD možné. Pro přehrávání Blu-ray disku je potřeba odpovídající Blu-ray přehrávač. Ten může navíc přehrávat také audio CD a DVD.

 

 

COLOUR 3D MANAGEMENT

Systém, se kterým může být individuálně vyladěno barevné zobrazení televizoru podle osobního vnímání barev.

 

COMMON INTERFACE (CI)

Zásuvná jednotka pro karty, kterými bude dekódován vysílač pro placenou televizi.

 

CI+ (COMMON INTERFACE+)

Nová verze rozhraní Common Interface k zásuvné jednotce modulů pro karty v televizoru. Prostřednictvím příslušného modulu a k tomu náležející dekódovací kartě (oboje k dostání ve specializovaných obchodech) je možné přijímat zakódované televizní vysílače bez dalšího přijímače.

 

COMPOSITE VIDEO

Standardní videosignál, který se používá například pro přenos obrazů z videorekordéru na televizor.

 

 

DIGITÁLNÍ POTLAČENÍ ŠUMŮ DNR

Digitální technika, která z kvalitativně špatných vstupních signálů od antén nebo často používaných videokazet vyfiltruje rušivé „zrnění“.

 

DIGITÁLNÍ AUDIO VÝSTUP

U digitálních DVB televizorů může být zvuk přenášen také jako digitální vícekanálový zvuk (např. Dolby® Digital). Přes digitální audio výstup je přenášen tento vícekanálový zvuk na externí zesilovač Surround.

 

DIGITÁLNÍ AUDIO PROPOJENÍ KOAXIÁLNÍ A OPTICKÉ

Umožňuje digitální audio spojení mezi DVD přehrávačem /rekordérem a zesilovačem nebo dekodérem pro bezztrátový přenos audio signálů.

 

DIGITÁLNÍ FILTR HRAN

Čisté oddělení barevných a černobílých signálů umožňuje vyšší ostrost barevných hran při maximálním rozlišení.

 

DIGITÁLNÍ TUNER (DVB-T TUNER), INTEGROVANÝ

Přijímač integrovaný v televizoru, se kterým může být přes anténu přijímáno digitální vysílání (DVB-T).

 

DIVX®

Software pro kompresi videa, který umožňuje komprimovat vysoce kvalitní videa do velmi malých souborů, které se potom mohou uložit na CD-R nebo CD-RW, a mohou se přehrávat s velmi malým zhoršením kvality.

 

DLNA®

Digital Living Network Association – označuje stejno jmennou normu pro výměnu multimediálních souborů (obrázky, hudba, video) v síti. Všechny přístroje, které pracují podle normy DLNA®, fungují také spolu v síti.

 

DOLBY® DIGITAL/AC 3

Celosvětově nejvíce rozšířená norma pro digitální vícekanálový zvuk pro realistické zvukové výsledky. Přehrávání se uskutečňuje prostřednictvím celkem šesti oddělených zvukových kanálů (prostřední dialogový kanál vpředu, vpravo a vlevo, stereofonní reproduktor vzadu, vpravo a vlevo a samostatný kanál subwooferu pro přehrávání basů). Televizní přístroje Toshiba s integrovaným zesilovačem Dolby® Digital/AC 3 nepotřebují žádný další dekodér/zesilovač.

 

DOLBY® VOLUME

Ať přehráváte TV program, DVD nebo Blu-ray disk: S Dolby® Volume jsou všechna vysílání stejně hlasitá. Přímo při změně kanálu nebo vstupu tak už nemusí být hlasitost dodatečně manuálně nastavována prostřednictvím dálkového ovládání.

 

DVB-C

U DVB-C (Digital Video Broadcasting-Cable) kabelové digitální vysílání, možné jsou televizní signály v SD a HD nebo přenos digitálních rozhlasových programů.

 

DVB-S

DVB-S (Digital Video Broadcasting – Satellite) umožňuje příjem digitálních satelitních programů v SD nebo HD.

 

DVB-T

DVB-T je označení pro ”Digital Video Broadcasting System - Terrestrial“ a je to digitální systém přenosu obrazu. Přes malou pokojovou anténu mohou být přijímány různé televizní programy v digitální kvalitě.

 

DTS® (DIGITAL THEATRE SYSTEM)

Alternativní systém pro kódování digitálního šesti kanálového zvuku Surround. Používá se v mnohých kinech a na několika DVD a HD DVD.

 

DVD-R/+R

Jednou popsatelné DVD, které se nedá vymazat.

 

DVD-RW/+RW

Znovu přepisovatelné DVD, která se dá až 1000 krát znovu přepsat.

 

DYNAMICKÉ EQ

Stará se o harmonický zvukový obraz vyváženým frekvenčním přenosem, jako u drahých, volně stojících reproduktorů. Níže a výše představené frekvence jsou vyrovnávány automaticky.

 

 

ECO TV

Eco TV série RV a XV v režimu AutoView snižuje pomocí zvláštních ECO panelů spotřebu energie až o 65 %.

 

EXPERTNÍ NASTAVENÍ

Prostřednictvím expertního nastavení může specializovaný obchodník nebo zkušený uživatel nastavit televizní obraz do posledního detailu. K tomu je k dispozici řada profesionálních nástrojů.

 

 

FILM JUDDER CANCELLER

Trhání obrazu u 24 Hz signálů přes HDMI™ bude zřetelně minimalizováno díky šikovně použitým interpolovaným obrazům (část Active Vision M100 HD).

 

FULL HD

Televizory s označením Full HD jsou schopné zobrazit rozlišení High Definition od 1920 x 1080 pixelů.

 

FULL LED S LOCAL DIMMING

Na rozdíl od SLIM LED jsou energeticky úsporné diody u této techniky uspořádané celoplošně za LCD displejem televizoru. Ve skupinách (takzvaných clusterech) se dají regulovat v jasu, což umožňuje téměř perfektní úroveň černé a velmi vysoký kontrastní poměr.

 

 

GAME/HERNÍ REŽIM

Optimální grafické zobrazení díky automatickému přizpůsobení formátu a velikosti obrazovky na základě automatického zharmonizování televizoru s herní konzolou.

 

 

HBB TV

Tato zkratka je označení pro Hybrid Broadcast Broadband TV a popisuje normu, přes kterou mohou televizní vysílače vysílat doplňkové informace a divák se tak může interaktivně zúčastnit na programu – například prostřednictvím anket.

 

HDMI™ VSTUP

HDMI™ (High Definition Multimedia Interface) je vysoce kvalitní digitální rozhraní pro obraz a zvuk. Tato vysoká kapacita umožňuje také přenos obrazu ve vysokém rozlišení. Prostřednictvím kanálu zpětné vazby mohou být přenášeny také řídicí instrukce z jednoho dálkového ovládání na různé přístroje.

 

HDTV

High Definition Television je digitální televize budoucnosti ve vysokém rozlišení. Vyniká obzvlášť vysokou ostrostí, protože HD signál obsahuje pětkrát víc obrazových bodů než běžný signál PAL.

 

HD READY

Značka kvality EICTA, která se smí použít jen pro přístroje, které splňují stanovené podmínky pro HDTV.

 

HD+

HD+ je přenosová norma, kterou používá provozovatel satelitu SES Astra, aby soukromé vysílače (RTL, Pro7, Sat1 atd.) vysílali v HD kvalitě kódovaně. Pro příjem u TV přístroje vybaveného DVB-S je potřeba CI+ zdířka a HD+ CA modul, stejně jako HD+ Smartcard.

 

HD READY 1080P

Nejnovější značka kvality EICTA, která označuje přístroje, které jsou vhodné pro sledování Full HD signálů (rozlišení 1920 x 1080 pixelů).

 

 

INSTAPORT

Instaport umožňuje rychlou změnu mezi AV zdroji připojený přes HDMI™ spojení. Takzvaný „Handshake“ – také díky ochranou proti kopírování HDCP předepsané bezpečnostní otázce mezi zdrojem a displejem – bude zavedený již u všech připojených HDMI™ přístrojů, dokonce i když ještě nemají provedené žádné změny mezi HDMI™ vstupy. Tím se zkrátí přepínací doba o více než polovinu.

 

INTELIGENTNÍ SYSTÉM LADĚNÍ

Automaticky naprogramuje přístroj na všechny přijímané vysílače včetně označení. Potom jsou vysílače roztříděny v logickém pořadí.

 

IPHONE APP ITMC

S aplikací Toshiba Media-Controller (iTMC) pro iPhony od firmy Apple dálkově ovládáte všechny obsahy a přístroje v domácí síti.

 

 

JPEG-VIEWER

Dovoluje prohlížení obrázků ve formátu JPEG na všech běžných paměťových médiích prostřednictvím DVD přehrávače (v závislosti na modelu).

 

 

KONTRASTNÍ POMĚR

Udává poměr mezi nejsvětlejší úrovní bílé a nejtmavší úrovní černé.

 

 

LCD

LCD (Liquid Crystal Display) je technologie pro grafi cké zobrazení. Skládá se ze sta tisíc jednotlivě volitelných pixelů. Tekuté krystaly regulují pod napětím světelnou intenzitu pixelu.

 

LED

LED (Light Emitting Diode). Dioda je velká jen několik milimetrů a velmi efektivně převádí elektrický proud na světlo.

 

LED BACKLIGHT

LED Blacklight (osvětlení pozadí) zajišťuje zřetelně vyšší rozsah kontrastu. Zároveň jsou LED úspornější ve spotřebě elektřiny.

 

 

META BRAIN

Meta Brain Chip je vysoce výkonný video procesor. Umožňuje současné zpracování obrazových signálů tuneru, jako jsou DVB-T a -C, korekce obrazu „Resolution+“ a úprava obrazu „AutoView“. V čipu jsou integrované ještě další vlastnosti, proto je zajištěno lepší vzájemné přizpůsobení funkcí.

 

MP3 PLAYBACK

DVD technologie, která umožňuje přehrávat na CD-R hudební stopy kódované MP3.

 

MPEG NOISE REDUCTION

Digitální obrazový fi ltr, který z digitálních obrazových signálů – například z digitálních přijímačů – vyfi ltruje rušivé zkreslení obrazu, jako je vytváření bloků.

 

 

NAS (NETWORK ATTACHED STORAGE)

NAS je paměť s pevným diskem, která je připojena přímo na domácí síť, a tak je k dispozici jako hlavní paměť. Na NAS se dají uložit mediální soubory a přehrát přes připojený přístroj, jako např. LCD TV, aniž by musel běžet PC.

 

NTSC

TV přenosový systém, který se používá hlavně v USA a Japonsku.

 

 

PAL PROGRESSIVE

Televizor nebo projektor, který je schopný zobrazit celý snímek (progresivní obraz), když je video zdrojem (např. DVD) požadován výstup celého snímku. Výstup celého snímku byl dříve dostupný pouze pro materiály ve formátu NTSC. PAL Progressive ale nabízí na základě vyššího počtu řádků, ze kterých se skládá obraz (540 řádků proti 480 řádkům u NTSC), zřetelně vyšší kvalitu obrazu.

 

PANEL OVERDRIVE

Nastavení LCD panelů na extrémní hodnoty, aby se zkrátila doba jejich odezvy.

 

PC REŽIM

Automaticky přesné grafi cké zobrazení přes HDMI™ rozhraní bez ztráty zobrazovaných informací.

 

PICTURE FRAME EASY

Varianta „Picture Frame LCD” - návrh designu s šířkou rámu menší o dva centimetry proti obvyklým LCD televizorům.

 

PULLDOWN 5:5  / 24P KOMPATIBILNÍ

Převod 24 Hz signálů přehrávaných přes HDMI™ na signál 120 Hz v originálním fi lmovém looku (součást Active Vision M100 HD.)

 

PROGRESSIVE SCAN

Odstraňuje rušivé horizontální kmitání řádků a viditelné struktury řádků. RCA AUDIO (CINCH ZÁSTRČKA) Analogové audio připojení, které se obvykle používá pro přenos audio dat na HiFi systém nebo PC.

 

 

REAL DIGITAL PICTURE

Pro zpracování obrazu nejsou potřebné žádné kvalitu snižující konverze analog/digital a digital/ analog.

 

REGZA ACCURATE DIMMING

Speciální difuzorové desky obzvlášť přesně rozdělují světlo v LCD TV Toshiba s Full LED Backlight. Tak je možné ještě lepší řízení světelného výkonu na každý bod obrazu. Tak REGZA Accurate Dimming zajišťuje nejlepší černé a netušené kontrasty.

 

REGZA LINK (HDMI™-CEC)

Propojení veškerého vybavení domácího kina přes digitální rozhraní HDMI™ spočívá na protokolu CEC (Consumer Electronics Control). Ovládání se provádí prostřednictvím dálkového ovládání.

 

RESOLUTION+

Technologie „Resolution+“ zlepšuje kvalitu obrazu běžných obrazových signálů v třístupňovém procesu prostřednictvím vyhlazování hran a zvýšení ostrosti. Tímto způsobem se dá SD vysílání tak zhodnotit, že mají kvalitu srovnatelnou s HD.

 

RGB

Video vstup, který přijímá rozdělené červené, zelené a modré počítačové signály a tím minimalizuje rušení.

 

RS-232C

Sériové rozhraní pro připojení televizoru nebo projektoru k PC.

 

 

SAT PŘIJÍMAČ

S tímto přístrojem mohou být z „televizních družic“ přijímány radiové a televizní programy v SD a HD kvalitě. Ve srovnání s dalšími možnostmi příjmu (např. DVB-T nebo přes kabel) je k dispozici podstatně více programů.

 

Vstup SCART

Univerzální zdířka pro zvukové, video, S-video a RGB signály.

 


STRÁNKOVÁ PAMĚŤ

Stránky teletextu jsou uloženy ve vnitřní paměti, tak se na ně může přejít bez čekání. Počet udává, pro kolik textových stran je v paměti místo.

 

SEZNAMY VYSÍLAČŮ

Po stisknutí tlačítka se připraví přehled všech dostupných vysílačů. Kurzorovým křížem na dálkovém ovládání může být zvolen požadovaný vysílač.

 

SHUTTER BRÝLE

Aby se mohly sledovat 3D fi lmy na 3D televizoru, jsou potřebné Shutter brýle. Ty střídavě zakrývají vždy jedno oko a tak zajišťují, že každé oko vidí jen „svoji“ perspektivu 3D fi lmu. Tak vzniká 3D efekt.

 

SLIM SPEAKER

Systém reproduktorů vyvinutý ve spolupráci se společností Onkyo, který se vyznačuje čistým, silným zvukem při obzvlášť malých rozměrech.

 

SLIM LED

Zobrazovací technika, u které osvětlení pozadí pro LCD televizory vzniká ze světelných diod (LED) v rámu přístroje. Vedle nízké spotřeby energie jsou u LCD televizorů se SLIM LED možné obzvlášť ploché přístroje.

 

SMARTCARD

Smartcard (zpravidla od dodavatele služeb – např. provozovatele kabelové sítě nebo satelitu) dodaná čipová karta, která slouží ke sledování kódovaných vysílačů.

 

SOUNDNAVI

Podle místa instalace (na nábytku nebo namontovaný na zdi) televizoru automaticky nakonfi guruje reproduktory a zvukový výstup.

 

SVĚTELNÝ SENZOR

Technologie senzorů, která automaticky přizpůsobuje parametry zobrazení televizoru okolním podmínkám.

 

SRS WOW / SPACE SURROUND
SOUND / VIRTUAL DOLBY®

Simuluje prostorový zvuk i pouze u dvou existujících reproduktorů.

 

 

TIMER (ON/OFF)

Televizor se po době zvolené uživatelem automaticky zapne resp. vypne.

 

TIMESLIP

(časově posunutá televize)
Umožňuje časově posunuté sledování při současném zaznamenávání televizního vysílání na DVD bez přerušení.

 

TOP TELETEXT

Dekodér teletextu s tematicky orientovanou funkcí seskupování a seznamu pro rychlý přístup na stránku.

 

 

UKLÁDÁNÍ PODSTRÁNEK

Některé stránky teletextu se skládají z více podstránek, které jsou ukládány do vnitřní paměti a mohou být bez čekání vyvolány pomocí zvláštní nabídky.

 

 

VSTUP S-VHS (HOSIDEN)

Pomocí zdířky Hosiden mohou být do televizoru přiváděny signály S-VHS (S-Video).

 

VSTUP PRO KOMPONENTY (YUV)

Vysoce kvalitní přenos obrazu díky rozštěpení videosignálu na komponenty Y (jas), U (červená mínus jas) a V (modrá mínus jas). Když je specifi kován, může být přenášen přes celoobrazovkové signály a HDTV signály.

 

VÝSTUP PRO SUBWOOFER

Výstup (Cinch) pro basové signály. Zde může být připojen externí aktivní subwoofer pro zesílení přehrávání basů.

 

VIDEO výstup (CINCH)

Výstup pro video signály FBAS prostřednictvím kabelu Cinch.

 

VIDEO vstup (CINCH)

Vstup pro video signály FBAS prostřednictvím kabelu Cinch. Zvuk musí být současně napojený prostřednictvím AUDIO vstupu (Cinch).

 

VIRTUAL SURROUND SOUND

Simuluje prostorový zvuk přes TV reproduktory. WI-FI™ PROTECTED SETUP (WPS) Pomocí této normy kódování vytvářejí přístroje v síti WLAN navzájem automaticky bezpečné spojení. K tomu mají přístroje k dispozici fyzický spínač (například internetový router) nebo odpovídající položku v menu (například televizor). WINDOWS® 7 Aktuální PC operační systém Microsoft s rozmanitými možnostmi pro domácí síť. Toshiba LCD TV vhodné pro sítě jsou plně kompatibilní s přehráváním médií „Přehrát na“ Windows® 7.

 

 

WIRELESS LAN

Bezdrátová síť spolu spojuje přístroje jako internetový router, počítač a televizor.

 

WMA®

Windows Media Audio; Audio kompresní formát od Microsoftu, podobně jako MP3.

 

 

XDE

Technologie vylepšení obrazu nových DVD přehrávačů XDE 500 vylepšuje kvalitu obrazu standardních DVD na téměř HD kvalitu. Toho je dosaženo třemi procesy „vysokou konverzí“ až na 1080 p, zlepšením hran a optimalizací barev. ZOOM MENU Přehled, ve kterém jsou na obrazovce vypsané všechny dostupné Zoom režimy. Tak může být přímo zvolen každý Zoom režim.

 

 

YOUTUBE™

YouTube™ je celosvětově největší video portál na internetu. Mnoho televizorů od fi rmy Toshiba vhodných pro sítě nabízí přímý přístup na YouTube™.

 

 

ZOOM režimy

4 : 3: Věrné zobrazení vysílaného televizního obrazu ve formátu 4 : 3. Super Live: Roztažení televizního obrazu 4 : 3 na celou šířku obrazovky 16 : 9. 16 : 9 (Kino Zoom): Zatemnění / zeslabení rušivých černých pruhů nahoře a dole na obrazovce u širokoúhlých fi lmů. Široký obraz: Neamorfní obrazy, jako např. z DVD, jsou zobrazeny geometricky správně na 16 : 9 TV s 576 řádky (maximální viditelný počet řádků a tím i ostrost). „SuperLive 2“ a „Kino 2“ jsou současné varianty pro HD TV.