Katalog Prodejny
Porovnání
Přihlásit
Košík

Ruční kleště

Kleště jsou univerzálním pracovním nástrojem s všestranným využitím. Používají se nejen pro držení, ohýbání a stříhání – své uplatnění najdou i při utahování svorek, vytahování určitých předmětů nebo štípání drátů. Prozradíme vám, jaké druhy kleští existují a jaké mají jednotlivé kleště využití.

Základní dělení kleští

Kleště jsou jednoduchým mechanickým nástrojem, který slouží k uchopení předmětů. Mechanismus fungování kleští je založen na principu dvouramenné páky, která v případě kleští působí na upínací čelisti.

Kleště slouží k uchopení, držení, stlačování, ale i dělení různých předmětů. Používají se všude tam, kde je potřeba uchopit předmět silou větší, než je schopna vyvinout lidská ruka.

ruzne druhy klesti

Jak vybrat kleště

Kleště vybírejte podle tvrdosti materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Nejčastěji se jedná o nelegovanou nebo legovanou nástrojovou ocel.

  • Při výrobě jednoduchých kleští se používá nelegovaná nástrojová ocel s obsahem uhlíku 0,45 %.
  • Více namáhané kleště se vyrábějí z oceli s vyšším podílem uhlíku nebo z oceli legované chromem nebo vanadem.
  • Rukojeť je vyrobena z polyvinylchloridu, dielektrického plastu nebo gumy.
  • Kleště mohou být dodatečně pokryty vrstvou antikorozního laku.

Typy kleští

Kleště se dělí podle tvaru čelisti. Je možné je rozdělit na 5 základních typů:

  1. Kleště s prodlouženou a úzkou pracovní plochou – mají nízkou kompresní sílu. Díky svým dlouhým a špičatým čelistem jsou ideální pro použití v úzkých prostorách. Používají se také pro upevnění malých šroubů, čepů a spon.
  2. Kleště se zakřivenými konci – jsou ideální pro práci v těžko dostupných místech díky úzkému tvaru hlavy se zakřivenými konci. Vyfrézovaná drážka v oblasti uchopování umožňuje bezpečné držení a táhnutí malých dílů jako hřebíků, kolíků a čepů.
  3. Kombinované kleště (kombinačky) – jsou ideální, když potřebujete uchopit zaoblenou trubku nebo odstřihnout kousek tenkého drátu.
  4. Dielektrické kleště – jsou vybaveny izolací na rukojetích. Celý povrch je pokryt dielektrikem.
  5. Hasák – je speciální druh kleští ideální pro uchopení trubek při rotačním pohybu, jako je šroubování nebo odšroubování potrubí.

sada klesti fieldmann

Další nejpoužívanější typy kleští

Kleště mají všestranné využití. Mohou se používat k ohýbání, tvarování a stlačování širokého spektra materiálů. Mezi nejpoužívanější druhy patří:

  • Instalatérské kleště – jsou nezbytným nástrojem v každé dílně. S jejich pomocí můžete povolovat a utahovat šrouby a matice různých velikostí.
  • Boční štípací kleště – se používají ke stříhání různých materiálů. Mají vysokou řeznou kapacitu a díky ideální kombinaci konstrukce rukojeti a řezné plochy jejich použití nevyžaduje velkou námahu.
  • Tesařské kleště – se používají především pro vytažení hřebíků z různých materiálů.
  • Sikovky – s jejich pomocí můžete povolovat šrouby, matice, vodovodní trubky nebo držet a ohýbat materiály kulatého, čtvercového nebo šestihranného tvaru.
  • Nastavitelné kleště – díky posuvné čelisti poslouží pro držení, stlačování nebo ohýbání širšího spektra předmětů.
  • Nýtovačky – umožňují spojení jakýchkoliv dvou materiálů pomocí slepých či trhacích nýtů. Dělí se na ruční, pneumaticko-hydraulické nebo akumulátorové.
  • Kleště na pojistné kroužky (také nazývané kleště na pojistné spony) – používají se k montáži nebo demontáži vnitřních a vnějších pružinových závlaček a pojistných kroužků. S jejich pomocí můžete upevnit pojistný kroužek a zajistit ho.
  • Multitool kleštěnářadí, které v sobě spojuje více nástrojů, jako jsou kleště, šroubovák, nůžky nebo nůž. Jsou ideální na cesty nebo kempování. Hodí se také do výbavy domácích kutilů.

robustni kombinovane kleste fieldmann

269 Kč
499 Kč
Všechny filtry
last-visited

Použité obrázky jsou pouze ilustrativní a technické specifikace se mohou v průběhu času změnit bez předchozího upozornění.