Počítače
Vybrat si ten správný počítač, který bude dokonale vhodný právě pro vaše potřeby, nemusí být vůbec snadné. Můžete si zakoupit celou sestavu, ale také si ji můžete nechat postavit na míru. Jak na to? Poradíme vám v následujícím přehledu.
Typy počítačů v naší nabídce
Na našem e-shopu najdete širokou škálu počítačů od předních značek jako Asus, Lenovo, MSI, HP a Apple, které uspokojí nároky jak běžných uživatelů, tak i profesionálů a herních nadšenců:
Herní PC
Herní PC patří mezi vůbec nejžádanější počítače. Jejich výkon, který zaručí dokonalý herní zážitek, musí být samozřejmě špičkový. Od kancelářského stroje se odlišují využitím toho nejmodernějšího hardwaru, se kterým doslova trhají asfalt. Pokud to myslíte s esportem vážně, pak právě takovou gamingovou mašinu musíte mít.
Skvěle navržené herní PC pracují s nejméně čtyřjádrovým mikroprocesorem. Hráči vyžadují minimálně 8, ale spíše 16 až 32 GB operační paměti a také nasazení takzvané dedikované grafické karty (od výrobců AMD, nebo NVIDIA). Herní PC se neobejde ani bez unikátních technických řešení, které se mimo jiné etablují ze známých esportových edicí ASUS ROG, ASUS Strix či ASUS TUF gaming.
Výhody:
- vysoký výkon
- všestranné využití
- snadný upgrade
Nevýhody:
- vysoká cena
- horší přenositelnost
- vysoká spotřeba elektrické energie
- vyšší hlučnost při zátěži
Domácí počítače
Domácí počítač může pro někoho představovat nástroj, který slouží čistě pro surfování na internetu. Další uživatel si pod ním představí výkonný nástroj pro řešení náročných výpočetních úloh, nebo dokonce prostředek k hraní her.
Obecně se dá říci, že výkon domácího PC ovlivní hlavně jeho cena. Levnější PC sestava bude stačit pro multimediální využití (přehrávání filmů, hudby, surfování po internetu a kancelářskou práci), výkonnější (dražší) systémy se už uplatní při střihu videa, gamingu a dalších náročných úkolů.
Kancelářské počítače
Kancelářské počítače jsou určeny převážně pro středně náročné pracovní úkoly. Své uplatnění najdou ve firmách, státních organizacích i školách. Vlastní jim jsou menší rozměry a tichý chod.
Počítače pro kreativní práci
Pod pojmem počítač pro kreativní práci nejčastěji rozumíme velmi výkonný počítač, který je vhodný pro provádění 2D a 3D grafických operací. Nedílnou součástí takového počítače je profesionální grafická karta, vysoká kapacita rychlé operační paměti (od 16 GB a výše), čtyř- a vícejádrový procesor Intel, AMD či Apple M1, a samozřejmě také velmi rychlé úložné řešení v podobě moderní SSD jednotky s kapacitou od 500 GB.
Výhody:
- vysoký výkon
- spolehlivý chod
- skvěle řešené chlazení
- dostatek prostoru pro data
strong>Nevýhody:
- vyšší pořizovací cena
- profesionální grafické karty nejsou vhodné pro hraní her
- vyšší spotřeba
- v případě stolních PC větší rozměry
All in One PC
All in One PC, tedy všestranné počítače v kompaktním provedení, mají nespornou výhodu: veškeré jejich komponenty jsou integrovány do monitoru. Takový systém šetří cenné pracovní místo. Displej s počítačovými komponenty je v rámci kanceláře/domácího prostředí snadno přenosný.
Výhody:
- kompaktní provedení
- dobrá přenositelnost
- nižší spotřeba
Nevýhody:
- horší upgradovatelnost
- obtížnější oprava
Mini PC
Mini PC jsou dnes již tak miniaturní, že se vám vejdou do rozměrnější kapsy. I přes značně kompaktní rozměry (například zástupce rodiny Raspbery Pi) nabízí vysoký výkon, který s přehledem stačí pro kancelářské aplikace, nebo k přehrávání multimédií.
Výhody:
- miniaturní provedení
- velmi nízká spotřeba elektrické energie
- dostatečný výkon
Nevýhody:
- horší možnost upgradu
- vyšší cena ve srovnání s běžnou kancelářskou sestavou
Počítače Apple
Počítače Apple iMac jsou synonymem vysokého výkonu a odladěného softwaru, který se pyšní vysokou stabilitou. Svůj domov naleznou nejen u programátorů, ale také grafiků, nebo multimediálních nadšenců.
Pracovní stanice
Workstation, nebo také pracovní stanice, označuje vysoce výkonný počítač, který je vhodný pro dlouhodobou profesionální práci. Poskytne výkon jak pro grafické operace, tak pro animační efekty, či náročné výpočetní úlohy.
Servery
Servery coby specializované počítače často s vysokým výkonem najdou uplatnění nejen ve firmách, či školách, ale také v domácnostech. Zatímco takzvaný rackový server využijí spíše firmy, tower, nebo NAS server ocení i domácnosti. Třeba ke sdílení dat z více zdrojů nebo k hostingu webových stránek.
Příslušenství
Počítač není homogenní celek, naopak se skládá z mnoha součástí. Mezi ty klíčové, které mají značný vliv na jeho výkon, patří procesor, grafická karta, operační paměť a pevný disk. Z doplňkových externích zařízení se dnes často skloňují třeba (herní) routery a přístupové body. Jaké z nich si vybrat?
Procesor
Procesor, který je považován za mozek či tlukoucí srdce počítače, určuje to, jak velkou výpočetní sílu bude vaše PC mít. Zatímco v dřívějších dobách určovala výkon počítače hlavně výše kmitočtu (frekvence) vybraného čipu, dnes je to již spíše počet jeho jader.
- Procesory do 4 jader (AMD Ryzen 3, Intel Core i3) – vhodné do počítačů pro kancelářské, výpočetně nepříliš náročné využití.
- Procesory s 6 až 8 jádry (AMD Ryzen 5/7, Intel Core i5/i7) – vhodné pro výkonné kancelářské/herní sestavy, uplatní se rovněž ve vysoce výkonných herních mašinách (čipy Ryzen 7/Core i7).
- Procesory s 10+ jádry (AMD Ryzen 9/Intel Core i9) – vhodné do extrémně výkonných sestav, pevnou pozici mají v sestavách pro střih videa, streamování, špičkových gamingových PC.
- Procesory pro servery (AMD Epyc/Intel Xeon) – vhodné pro multitaskingové prostředí, poskytují masivní výpočetní výkon.
Grafická karta
Grafická karta je určující pro výkon počítače nejen ve hrách, ale také ve specializovaných grafických programech. Zatímco v počítači pro kancelářskou práci se spokojíme s levnou integrovanou grafikou, v gamingových mašinách, nebo těch pro operace s videem, požadujeme specializovanou výkonnou kartu (tzv. dedikovanou).
Operační paměť
Operační paměť (RAM) a její velikost je zjednodušeně řečeno určující pro to, kolik programů dokážete na vašem počítači provozovat najednou/jak velký herní svět na gamingové mašině "utáhnete", a to bez toho, že by se počítač při spuštění další aplikace výrazně zpomalil.
- Kapacita 4 GB – vhodné pro kancelářské práce, multimédia a nenáročné hry
- Kapacita 8 GB – pohodlné spuštění více programů naráz, středně náročná práce v grafických programech, hraní
- Kapacita 16 GB – editace videa, velmi náročné grafické úlohy, high-endové herní PC
- Kapacita 32 GB a více – grafické operace v extrémním rozlišení, gaming ve virtuální realitě
Pevný disk
Kolik fotek, videí, her budete moci do svého počítače uložit/nainstalovat, to vše ovlivňuje kapacita pevného disku. Dnes se udává ve stovkách gigabytů (GB) či jednotkách terabytů (TB). Jak dlouhé ukládání či instalování aplikací bude, to pak určuje rychlost vybraného disku.
Takzvané SSD disky bez pohyblivých součástek bývají násobně rychlejší než klasické pevné disky (HDD). Na SSD díky jejich rychlosti můžete umístit operační systém, hry, grafické aplikace. Oceníte pak jejich rychlé spouštění.
Síťové prvky
Připojit se k domácí síti bezdrátově je dnes zcela běžné. Co je však potřeba k tomu, aby takové bezdrátové připojení bylo dostatečně rychlé i pro streamování videa či hraní her? V prvé řadě šířka pásma, kterou dané zařízení nabídne. Zárukou špičkového síťového výkonu jsou moderní WiFi 6E modely.
Slovníček vybraných pojmů
- WiFi router (nebo také směrovač) poslouží k vytvoření počítačové sítě. Podle modelu drátově i bezdrátově.
- Gaming router je speciální typ běžného routeru, který přidává technologie pro ještě lepší hraní. Například umí preferovat vybrané herní pásmo (QoS), může mít více antén pro dokonalejší přenos signálu, či nabízí široké přenosové pásmo.
- Access Point (AP, přístupový bod) je vhodný pro bezdrátové spojení mezi jednotlivými klienty; AP může být součástí routeru.
- Extender (opakovač, repeater) dokáže zvětšit plochu pokrytí bezdrátové sítě.
Software
Software je nutnou součástí každého PC. Hlavní roli má operační systém. Bez něj počítače nebude fungovat. Kancelářské i herní sestavy využívají některou z verzí Windows společnosti Microsoft. Počítače značky Apple spoléhají na MacOS. Systémy Linux jsou využívané například mezi správci serverů.
Další důležitý software představují balíky kancelářských či antivirových programů, aplikace pro editaci videa či zabezpečení počítače. Vynechat nesmíme ani herní obsah.
0 produktů
Použité obrázky jsou pouze ilustrativní a technické specifikace se mohou v průběhu času změnit bez předchozího upozornění.